Hallitus, hallintoneuvosto ja edustajisto

Osuuspankit ovat osuuskuntia, joissa päätöksenteon perusarvoihin kuuluu jäsen ja ääni -periaate.

Osuuspankeissa ylintä päätösvaltaa käyttää omistaja-asiakkaista muodostuva edustajisto, joka valitsee pankille hallintoneuvoston. Hallintoneuvosto valitsee pankille hallituksen, johon kuulu omistaja-asiakkaiden edustajien lisäksi pankin toimitusjohtaja.

Hallituksen kokoonpano

Nimi Markus Johansson
Syntymävuosi 1958
Koulutus agrologi
Päätoimi maatalousyrittäjä
Keskeinen työkokemus ei ilmoitettavaa
Hallituksen jäs. alkamisaika 2015
Keskeiset luottamustoimet Skogsreviret Nyved Ab hallituksen puheenjohtaja 2007 -
  Borgå kommuner hallituksen puheenjohtaja 2015 -
Päättyneet luottamustoimet Etelä-rannikon OP-liiton hallituksen puheenjohtaja 2013-2015
  OP-Eläkekassa 2006-2014
  OPTarkastusvaliokunta 2010-2014
   
Nimi Keijo Kolehmainen
Syntymävuosi 1953
Koulutus Automaatioteknikko
Päätoimi Työsuhdepäällikkö
Keskeinen työkokemus Neste Oyj, 25.5.1975-31.10.1998, automaatiotyönjohtaja ja toimihenkilöiden päätoiminen pääyhdysmies
  Neste Chemicals Oy/Dynea Oy, 1.11.1998-31.10.2003, Henkilöstöpäällikkö
  Fortum Oil&Gas Oy, Neste Oil, Neste Oyj, 1.11.2003 --> jatkuu
  Henkilöstöpäällikkö 1.11.2003-31.5.2009, Neste Oil Konsernin työsuhdepäällikkönä 1.6.2009-31.5.2015, Neste Oyj:n Porvoon ja Naantalin jalostamoiden sekä Terminaalien Työsuhdepäällikkö  1.6.2014 --> jatkuu
Hallituksen jäs. alkamisaika 2015
Keskeiset luottamustoimet ei ole
Päättyneet luottamustoimet ei ole
   
Nimi Rami Korhonen
Syntymävuosi 1966
Koulutus koneautomaatioinsinööri
Päätoimi konsernijohtaja
Keskeinen työkokemus Eino Korhonen Oy, toimitusjohtaja
Hallituksen jäs. alkamisaika 2015
Keskeiset luottamustoimet ei ole
Päättyneet luottamustoimet ei ole
   
Nimi Pirjo Korpela
Syntymävuosi 1956
Koulutus maatalous-metsätieteiden maisteri
Päätoimi Ylitarkastaja ja jaostopäällikkö Evira
Keskeinen työkokemus Evira vuodesta 2006 -
Hallituksen jäs. alkamisaika 2015
Keskeiset luottamustoimet ei ole
Päättyneet luottamustoimet ei ole
   
Nimi Mauri Molander
Syntymävuosi s. 1959
Koulutus KTM, eMBA
Päätoimi johtoryhmän jäsen 1992 -, Vastuualue: Pankin kokonaisjohto
Keskeinen työkokemus Kokemusta pankkialalta 32 vuotta, pankin apulaisjohtaja 1992-2011, toimitusjohtaja 1.9.2011
Hallituksen jäs. alkamisaika  
Keskeiset luottamustoimet Pankin tytäryritysten hallitusten puheenjohtajuudet, eri koulujen johtokunnan jäsenyydet vuosina 1998-2008
Päättyneet luottamustoimet  
   
Nimi Maria Soini
Syntymävuosi 1974
Koulutus KTM, Hanken
Päätoimi Alma Career Oy, Marketing Manager, 2011 -
Keskeinen työkokemus Alma Career Oy, Marketing Manager, 2011 -
  Asianajotoimisto Borenius Oy, Markkinointijohtaja 2009-2011
  Asianajotoimisto Borenius Oy, Markkinointiviestintäpäällikkö 2006-2009
  Lumene Group, Markkinointikoordinaattori 2003-2006
  Lumene Group, Vientimyyjä 2000-2003
  Viking Line Marketing Oy, Markkinointisihteeri 1999-2000
Hallituksen jäs. alkamisaika 2015
Keskeiset luottamustoimet ei ole
Päättyneet luottamustoimet ei ole
   
Nimi Matti Toivonen
Syntymävuosi 1951
Koulutus peruskoulu, K-kauppias tutkinto
Päätoimi toimitusjohtaja
Keskeinen työkokemus K-Rauta kauppias Porvoo 1977-1990
Hallituksen jäs. alkamisaika 2015
Keskeiset luottamustoimet ei ole
Päättyneet luottamustoimet ei ole
   
Nimi  
Syntymävuosi  
Koulutus  
Päätoimi  
Keskeinen työkokemus  
Hallituksen jäs. alkamisaika  
Keskeiset luottamustoimet  
Päättyneet luottamustoimet  
Nimi Ammatti Kotipaikka Toimikausi
Kari Pietiläinen lääkäri Porvoo 2015-2018
Markku Aaltovirta työehtosihteeri Porvoo 2015-2018
Ilkka Kaivosoja agrologi Porvoo 2015-2018
Kirsi Kettunen talousjohtaja Porvoo 2015-2018
Anne Korhonen talouspäällikkö Porvoo 2015-2016
Nina Laine-Haaja toimitusjohtaja Porvoo 2015-2017
Risto Lindblad insinööri Porvoo 2015-2016
Ingmar Lindström maanviljelijä Sipoo 2015-2017
Lars Mansner toimitusjohtaja Porvoo 2015-2018
Riitta Mellin controller Sipoo 2015-2018
Terhi Niinikoski emäntä Pornainen 2015-2016
Kenneth Nyström insinööri Loviisa 2015-2018
Markku Rantala taksiautoilija Pornainen 2015-2018
Monika Rosenberg-Aaltonen kirjanpitäjä Sipoo 2015-2016
Liljan-Kukka Runolinna sopimusalavastaava Pornainen 2015-2017
Hannes Sipiläinen insinööri Porvoo 2015-2018
Hannu Snirvi mv/paloesimies Askola 2015-2017
Tea Svärd-Eriksson hum.kand, opettaja Porvoo 2015-2017
Christer Weckström KTM,toimitusjohtaja Sipoo 2015-2016
Pamela Westerlund yrittäjä Porvoo 2015-2015
Antti Yli-Opas teologian tohtori,kappalainen Porvoo 2015-2016
Markku Ylärakkola teleteknikko Porvoo 2015-2017
       
       
       
       

Toimikausi 4.12.2017 – 2021

Nimi Ammatti Kotipaikka
Jäsenalue 01 Loviisa    
Tiina Lindroos Kätilö Tesjoki
Roger Johan Wide Företagare, skogsbrukstekniker Tessjö
Jan-Anders Winqvist Skogschef Lovisa
Jäsenalue 02 Pornainen    
Aija Franti Maatalousyrittäjä Laukkoski, Pornainen
Päivi Anneli Liu Diakoni, nuorisonohjaaja Pornainen
Jaana Putus Röntgenhoitaja Halkia, Pornainen
Taneli Johannes Vuori Agronomi, maatalousyrittäjä Pornainen
Jäsenalue 03 Porvoo    
Antti Ansas Yrittäjä, toimitusjohtaja Porvoo
Gunnel Helena Englund Jordbruksföretagare, skogsbruksingenjör Pellinge
Rolf Gabrielsson Eläkeläinen, pensionär Porvoo
Sari Anneli Gustafsson Toimitusjohtaja, rehtori Porvoo
Jani Heinänen Kauppias Porvoo
Esa Hellberg Yrittäjä, företagare Porvoo
Krista Holmberg Valtiotieteiden maisteri Porvoo
Pentti Kinosmaa Teatterinjohtaja, nuorisotyöntekijä Porvoo
Roosa Amanda Maria Korhonen Opiskelija, taloushallinnon vastaava porvoo
Outi Anna-Leena Lankia Ympäristöinsinööri, FM Porvoo
Bodil Lund Fil.mag., lektor em/Fil.maist., lehtori em Borgå
Tea Lönnström Key Account Manager Hindhår/Hinthaara
Irene Malmberg Rahoitussuunnittelija Loviisa
Reijo Mokka Dipl.ins., ekonomi Porvoo
Matti Neiglick Eläkeläinen Porvoo
Jari Nenonen Yrittäjä Porvoo
Marja Nurme Eläkeläinen Porvoo
Fredrik Oljemark Jordbrukare Kärrby
Pekka Otollinen Yrittäjä, työyhteisövalmentaja Porvoo
Birgitta Elisabet Palmqvist Yrittäjä, kulttuuritalon johtaja Porvoo
Sari Tuula Anneli Park-Björklund Pääluottamusmies, varastotyöntekijä Porvoo
Anders Edvard Rosengren Lantbrukare, agrolog Borgå
Risto Seppinen Maanviljelijä Kerkkoo
Salla Seppälä Luokanopettaja, Lastentarhanopettaja Porvoo
Kenneth Sola Ekonom, opettaja Porvoo
Anna Sofia Katariina Talvitie Luokanopettaja, apulaisrehtori Porvoo
Markku Juhani Välimäki Sivistysjohtaja,eläkeläinen Porvoo
Jäsenalue 04 Sipoo    
Emil Borgman Husbyggare, jordbrukare Box
Mathias Martin Henkilöstöjohtaja Sipoo
Rune Packalen Toimitusjohtaja Martinkylä
Mirva Maria Rauhamäki Sairaanhoitaja, lasten anestesiahoitaja Sipoo
Rita Sandvik Opettaja Söderkulla
Minna Åström Tarkastaja/Inspektör Sibbo

Edustajiston vaalit järjestettiin 6.-19.11.2017 yhteensä 81 osuuspankissa. Kaikkien näissä vaaleissa äänestäneiden kesken arvotun Volkswagen Passat Variant GTE -hybridiauton voitti vuodeksi käyttöön

Esa Salin, Tampere

Kiitos kaikille edustajiston vaaleissa äänestäneille ja onnea arvonnan voittajille!

OP Itä-Uudenmaan edustajiston vaaleissa äänestäneiden kesken arvotut Apple iPad -tabletit (5 kpl) voittivat

Hanna Söderlund, Sipoo

Reino Eskonen, Porvoo

Noora Emilia Westerholm, Helsinki

Ingolf Linden, Borgå

Christel Carola Tallberg, Vålax